Adresa: B-dul Muncii, Nr. 103-105, Cluj-Napoca
Tel: 0264-401606
zem.utcluj.ro@gmail.com

Sisteme mecatronice de zbor fără pilot

Concurs Național de Sisteme Mecatronice de Zbor fără pilot

Concursul urmărește stimularea și premierea studenților cu pregătire de excelență în domeniul sistemelor mecatronice, în proiectarea, realizarea și programarea de sisteme mecatronice avansate, cu control autonom sau teleoperare. Fiecare echipă participantă trebuie să proiecteze și să realizeze un sistem de tip UAV (Unmanned Aerial Vehicle – sistem de zbor fără pilot) cu care participă în concurs. Probele concursului vizează teleoperarea sistemului pe un traseu cu obstacole, respectiv parcurgerea autonomă a unui alt traseu cunoscut în prealabil și executarea de task-uri programate.

Concursul este adresat studenților de la specializările de Mecatronică, nivel licență și master. Fiecare universitate poate participa cu o singură echipă în concurs. Selecția echipelor reprezentante revine departamentelor de specialitate care conduc aceste specializări.